Prelegenci

dr hab. n. med. Ewa Barg
Specjalista endokrynolog, specjalista endokrynolog i diabetolog dziecięcy, specjalista pediatra. Od 2015 konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej dla województwa dolnośląskiego. Kierownik Katedry i Zakładu Podstaw Nauk Medycznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. 
Aktualne główne kierunki prac badawczych:
- zaburzenia metaboliczne u dzieci i młodzieży, szczególnie u pacjentów z trisomią 21 po leczeniu onkologicznym;
- wpływ nowych związków na linie komórkowe, w tym ocena ich właściwości przeciwnowotworowych.
Autor i współautor ponad 100 publikacji naukowych.

Małgorzata Bulczak
prezeska Fundacji Wspierania Rozwoju JA TEŻ, mama 13 letniej Joanny z zespołem Downa i dwóch dorosłych synów. Zawodowo trener biznesu. W Fundacji prowadzi projekty związane z dorosłością, samodzielnością i edukacją dzieci z zespołem Downa. Od kilku lat zajmuje się wdrażaniem edukacji otwartej do polskich szkól tworząc klasy, w których włączone są dzieci z zespołem Downa. W ramach wdrażanego modelu edukacji Fundacja prowadzi przedszkole, w którym uczy się 11 dzieci z zespołem Downa i 24 dzieci w normie intelektualnej.

prof. Dr hab. Ewa Mojs

Neuropsycholog i terapeuta, Kierownik Katedry i Zakładu Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Kierownik Poradni Zdrowia Psychicznego UMP. Prowadzi zajęcia z zakresu psychologii klinicznej na wielu kierunkach studiów, kursach i szkoleniach, w tym podyplomowych UMP oraz SWPS. Sekretarz Zespołu roboczego oraz specjalista z zakresu neuropsychologii dzieci i młodzieży Komitetu Nauk Neurologicznych PAN. Organizuje konferencje naukowe z zakresu chorób przewlekłych i pomocy psychologicznej. Współautor podręczników z zakresu psychologii klinicznej i neuropsychologii, np. „Kompetencje psychologicze w pracy lekarza”.  Autor ponad 600 artykułów i wystąpień na konferencjach naukowych. Ekspert UE w zakresie zdrowia i zdrowego społeczeństwa. Pracuje jako neuropsycholog praktyk i neuropsychoterapeuta.

prof. dr hab. Robert Śmigiel

Profesor Robert Śmigiel jest związany z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu od początku swojej pracy zawodowej, jest specjalistą pediatrii, genetyki klinicznej, neonatologii oraz pediatrii metabolicznej. Od wielu lat jest lekarzem konsultującym z zakresu genetyki pediatrycznej i pediatrii metabolicznej w oddziałach noworodkowych i pediatrycznych we Wrocławiu i Opolu. Współtworzy Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich imienia Bartłomieja Skrzyńskiego we Wrocławiu.

Tematyka pracy badawczej Profesora Roberta Śmigla skupia się nad zagadnieniami zaburzenia rozwoju, zespołów dysmorficznych oraz chorób metabolicznych u dzieci. Jest autorem i współautorem ponad 450 publikacji oryginalnych, prac kazuistycznych i poglądowych oraz streszczeń konferencyjnych. Profesor Robert Śmigiel jest redaktorem monografii pt „Wrodzone zarośnięcie przełyku : praktyczny przewodnik.”, „Wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju u dzieci z chorobami genetycznymi.” oraz „Genetycznie uwarunkowane zaburzenia rozwoju u dzieci”, a także jest autorem 45 rozdziałów w podręcznikach naukowo-dydaktycznych (z dziedziny pediatrii, neonatologii, genetyki klinicznej) oraz materiałów dydaktycznych w poradnikach dla rodziców dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. 

Profesor Robert Śmigiel od wielu lat współpracuje społecznie ze stowarzyszeniami i fundacjami rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniami rozwoju, chorobami genetycznymi i metabolicznymi. Jako lekarz pediatra i genetyk kliniczny otrzymał Nagrodę im. prof. Z. Religi „Wyjątkowy Lekarz” oraz wyróżnienie od Prezydenta Miasta Wrocławia „Wrocław bez barier”, a także był nominowany do nagrody „Anioły Medycyny”.

dr n. med. Jolanta Uchman

Specjalista chorób dzieci, współtworzy Specjalistyczne Centrum Medyczne Panacea, przez ponad 19 lat pracowała jako starszy asystent w  Klinice Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Poradni Oceny Rozwoju. Konsultant Centrum Terapeutycznego Uniquecenter w Warszawie, koordynator medyczny terapii mikropolaryzacji mózgu, certyfikowany przez Profesora Sheliakina (St. Petersburg) uprawniający do prowadzenia terapii w Polsce, terapeuta GAPS (certyfikat nadany przez dr Natashę Campbell McBride z Cambridge), współzałożycielka Fundacji Laboratorium Marzeń skupiającej się na potrzebach rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami.

Swoje zainteresowania skupiła wokół opieki nad pacjentami ze szczególnymi wyzwaniami rozwojowymi (zespół downa, mózgowe porażenie dziecięce, wcześniactwo, spektrum autyzmu).

W swojej pracy łączy medycynę tradycyjną z medycyną chińską, elementami akupunktury, zaleceniami dotyczącymi prawidłowego odżywiania oraz terapii dietą GAPS. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu pacjentów wymagających rehabilitacji, wspomagania rozwoju oraz w diagnostyce i leczeniu pacjentów z wyzwaniami rozwojowymi. Nieustannie pogłębia swoją wiedzę poprzez udział w licznych konferencjach i szkoleniach.

prof dr  hab. n.med. Jolanta Wierzba

Pediatra, genetyk kliniczny, . Klinika Pediatrii, Hematologii, Onkologii  i  Poradnia Genetyczna Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego ( UCK)  w Gdańsku.  Współzałożyciel   i koordynator założonego  w 2015 roku Centrum Chorób Rzadkich) UCK w Gdańsku. Stała współpraca ze organizacjami pozarządowymi związanymi z chorobami rzadkimi.

Wiceprzewodnicząca  Polskiego Towarzystwa  Genetyki Człowieka, członek  Zespołu Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych,  konsultant wojewódzki pediatrii metabolicznej. Autor/współautor ponad 200  doniesień naukowych, w większości dotyczących schorzeń uwarunkowanych genetycznie. Redaktor prowadzący podręczników  na temat ZD.

dr n. med. Miłosława Zowczak-Drabarczyk

Specjalista diagnostyki laboratoryjnej, lekarz chorób wewnętrznych, nauczyciel akademicki w Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu (UMP) w Katedrze Chemii i Biochemii Klinicznej, Zakładzie Biochemii Klinicznej i
Medycyny Laboratoryjnej. Od 14 lat pasją jest m.in. poszukiwanie sposobów poprawy jakości życia osób dotkniętych trisomią 21 (z.Downa). Uczestniczyła w dwóch konferencjach międzynarodowych poświęconych przede wszystkim medycznym, naukowym aspektom zespołu Downa: 
- Workshop on Cognition in Down Syndrome. Molecular, Cellular and Behavioral Features
and the Promise of Pharmacotherapies, April 13-15 2013, Washington DC, USA
- 1st T21RS International Conference 2015: Changing paradigms in Down Syndrome Paris,
June 4 - 7, 2015 (prezentacja doniesienia plakatowego). 
Współorganizator konferencji: „Wielodyscyplinarne wsparcie rozwoju osób z zespołem Downa”, które odbyły się w UM w Poznaniu w 2017, 2018 i 2019 roku. Kilkakrotnie prowadziła wykłady i warsztaty podczas konferencji i spotkań z rodzicami dzieci z z.Downa w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Koszalinie. Z powodu zainteresowań i życiowej konieczności chętnie stosuje dietę oraz inne naturalne metody profilaktyczne i lecznicze w medycynie. Ukończyła kurs diety GAPS (Gut and Psychology/Physiology Syndrome) u dr Natashy Cambpell McBride w Cambridge w 2017 roku. Jeden z trzech recenzentów merytorycznych polskiego tłumaczenia książki GAPS wyd. w 2020 r.